DAC

עולם האודיו התפתח עד לאין שיעור בעשורים האחרונים וזאת הודות למספר מהפכות בתחום הטכנולוגיה. עם התפתחותו של עולם האינטרנט, ההקלטה היא למעשה קובץ דיגיטלי שאותו ניתן לנגן באמצעים שונים.

למעשה, כיום רוב המוזיקה נשמעת באוזניים אנושיות באמצעות קבצים דיגיטליים. מכשירים כגון מחשבים, טלפונים ניידים, טאבלטים וכיוצא בזה קוראים את הקובץ, מפענחים אותו ומשמיעים אותו במכשירים נוספים כמו רמקולים, מגברים או אוזניות. על מנת לעשות את המעבר מהגורם המפעיל את הקובץ הדיגיטלי לבין מכשיר הפולט את המידע הנקלט, יש לעשות שימוש בממיר DAC.

מהו ממיר אודיו דיגיטלי לאנלוגי - DAC?

DAC הנו ראשי תיבות של Digital-to-Analog Converter כלומר ממיר דיגיטלי לאנלוגי, במקרה זה של רצועות אודיו. למעשה מכשיר זה ממיר מידע דיגיטלי המקודד לאות אנלוגי שהוא מתח או זרם חשמלי. בהיסטוריה של טכנולוגיית המוזיקה ההמרה התפתחה בהדרגה מאות חשמלי לדיגיטלי וזה בעיקר למטרות הפצה ולא להיפך כמו בממירי DAC.

למעשה האות האנלוגי היה ההקלטה החיה באולפן והיה צורך להמיר אותו לקובץ דיגיטלי כשהואצה התפתחות הטכנולוגיה בסוף המאה ה-20 ובתחילת המאה ה-21. המרה זו גרמה לכך שתהיה ירידה באיכות של ההקלטה המקורית, במיוחד כשגברה הדרישה לצמצום גודל הקובץ הדיגיטלי. על כן, כיום אנשים שומעים מוזיקה דרך קבצים שמשקלם הוא מועט ולמעשה קבצים שמפיקים איכות שמע מאוד בסיסית שלא מתקרבת לאיכות השמע של ההקלטה המקורית של רצועת האודיו. עם זאת כיום קיימת דרישה לשמוע את רצועות האודיו השונות בטלפונים ניידים ובמחשבים ניידים ונייחים. הדרישה הגוברת להעלאה ולהורדה של קובצי מוזיקה באינטרנט באמצעות משתמשים ביתיים שאין להם את היכולת להתמודד עם קבצים כבדים של שמע, גורמת לכך שההמרה הדיגיטלית נהייתה נפוצה ופופולרית מאוד.

עם זאת, עקב הירידה באיכות השמע בעקבות ההמרה לקבצים דיגיטליים, קיימת גם דרישה הולכת וגוברת לאיכות שמע טובה יותר. כך למעשה התפתחו מחדש ממירים מקבצים דיגיטליים לאותות אנלוגיים; השימוש של ממיר  דיגיטלי לאנלוגי נעשה כאשר רוצים להפוך את האודיו הדיגיטלי לאות  אנלוגי על מנת לשדר את האות באוזניות או במגברים, מה שמביא את איכות השמע הנשמעת לטובה בהרבה מאשר אם הייתה מושמעת על גבי קובץ דיגיטלי.

מהי טכנולוגיית DAC, איפה היא קיימת ולמה היא נחוצה?

DAC הוא למעשה לא מכשיר אלא ממיר שנמצא בכל מכשיר המנגן אודיו. הסיבה לכך היא שהממיר הופך את הצליל הדיגיטלי המתנגן במכשיר כמו מחשב או טלפון נייד לאות אנלוגי ומזרים אותו דרך מגברים, רמקולים ואוזניות. באופן זה ניתן לשמוע מוזיקה והממיר מדיגיטלי לאודיו נחשב למפתח הבסיסי ליהנות ממוזיקה דיגיטלית. למעשה DAC ממיר אינספור קידודים של מידע דיגיטלי לאותות אנלוגיים שניתן לשמוע באוזן אנושית. כך ממיר DAC הופך לאמצעי הכרחי הנדרש בגלל שהמגברים המסורתיים אינם מסוגלים לעבד מידע דיגיטלי. הרמקולים בהחלט אינם מסוגלים לנגן מידע דיגיטלי והאוזניים שלנו אינן יכולות לפרש מידע דיגיטלי. למעשה כולם זקוקים לאות אנלוגי, וללא DAC המוזיקה הדיגיטלית היא אוסף של אותות לא מובנים אלא רק קידוד שאנשי תוכנה יכולים להבין.

הצלילים שאנו שומעים על בסיס יומיומי כמו כלי נגינה, קולות אנושיים, כביש סואן נביחות של כלבים וכיוצא בזה מועברים על ידי גלי קול שמונעים דרך האוויר לאוזניים האנושיות באותות אנלוגיים משתנים. למשל, בחלל החיצון לא קיימת אטמוספירה ואין אוויר, ולכן בחלל לא ניתן לשמוע קול. לא הרבה יודעים שהאסטרונאוטים היוצאים לנסיעות חלל, למשל כדי לתקן פרטים טכניים בתחנת החלל, אין סאונד סביבם ולכן הם נעזרים במכשירי קשר שממוקמים בתוך החליפה שלהם, שבה כן יש אוויר וחמצן. הקלטות אנלוגיות אוחסנו על גבי דיסקים וקלטות אבל עם השנים עלתה הדרישה לפורמט אחר שיתאים למהפכה הדיגיטלית הכללית שהייתה באותם שנים וכך נולד הקובץ הדיגיטלי.

האודיו הדיגיטלי הינו שונה מאוד מזה האנלוגי משום שקובצי מוזיקה דיגיטלית נמצאים בדרך כלל בצורה של קידוד והם נוצרים על ידי מדידת של אות מוזיקה אנלוגי במרווחי זמן קבועים. הערך של הקידוד מיוצג כמספר בינארי, המורכב מ-0 או 1, מה שנקרא לעתים עומק סיביות. עיתוי של מרווחי המדידה נקרא קצב הדגימה. בעת הקלטת תקליטור רגיל, נלקחת דגימה של 44,100 פעמים בשנייה. לעומת זאת, הקלטה של אודיו באיכות וברזולוציה גבוהה יעשה ב- 24 סיביות, כאשר הדגימות יילקחו 192,000 פעמים בשנייה. נתוני שמע דיגיטליים יכולים להיות מאוחסנים במגוון רחב של שיעורי דגימה, עומק סיביות, קידוד ותבניות דחיסה, אבל לא משנה איך מייצרים את הקובץ, מפני שהתפקיד של ממיר DAC  הוא להבין את כל זה, לתרגם זאת בצורה הטובה ביותר ולאחזר את המידע כמה שיותר קרוב לקובץ המקורי ולאיכות של השמע בהקלטה המקורית.

כלומר DAC אחראי להשמיע את הקובץ בצורה הקרובה ביותר לאופן שבו היה נשמע כאשר הקליטו אותו. עם זאת, מעגלי DAC שנמצאים בכשירים סטנדרטיים כמו מחשבים, טלפונים חכמים, מחשבים ניידים וכיוצא בזה לא נחשבים ליעילים מספיק כדי להישאר נאמנים להקלטה המקורית ולספק תוצאה שקרובה אליה. על כן, שדרוג מערכת DAC יכולה להיות הדרך הפשוטה ביותר כדי לשפר את המוזיקה הדיגיטלית שאתם שומעים ובאמת לקבל את המרב מן המכשיר שברשותכם, ללא תלות באיכותו ובהגדרה שלו.

סוגי מערכות DAC והפקת התוצאה הטובה ממערכות אלו

מערכות DAC מורכבות ממגוון רחב של סוגים ואף על פי שיעודן הוא זהה, לא כולן מסוגלות לעשות את אותו התפקיד ולספק במציאות את אותה התוצאה. התוצאה תלויה במידה ניכרת ביצרן שלהם, בסגנון שלהם ובמכשיר שבו הם נמצאים. אף על פי שעל הנייר נראה כי כל מערכות ה-DAC שוות אחת לשנייה, לא כל מערכות DAC נוצרו בצורה שווה ולמעשה, לא כולן יתמכו בכל הקבצים שקיימים לניגון אודיו דיגיטלי. ממירי דיגיטל לאנלוג שאינם איכותיים יכולים לספק רעש לא רצוי במהלך ההשמעה בשל מעגלים שלא מתוכננים היטב, שלא לדבר על הוספה של עיוות נוסף בסאונד עקב ריצוד או בשל סיבות כאלו ואחרות. למעשה טעויות עיתוי דיגיטליות יכולות להתרחש כל הזמן בעת המרה של קידוד דיגיטלי של אודיו לאותות אנלוגיים והתזמון המדויק של זרם מוזיקה דיגיטלית הוא חיוני לצורך השגת ביצועים גבוהים. אם זה לא נעשה כהלכה, הביצועים המעגלים החשמליים יהיו בדרך כלל בעלי ביצועים באיכות ירודה. על כן יש חשיבות לעשות שימוש בממיר DAC מדויק שלו יש יכולת קריאה טובה של קובץ דיגיטלי כך שבדרך כלל תהליך ההמרה ייעשה בצורה נאמנה יותר ותספק תוצאה איכותית יותר.

באופן כללי כדי להפיק את המרב ממערכת DAC, צריך להתחיל עם חומר מקור טוב, כלומר בקבצים דיגיטליים איכותיים ולא בקובצי MP3  סטנדרטיים. הסיבה לכך היא שפענוח קובץ דיגיטלי דחוס מאוד יהיה בעל חסרונות קוליים ברורים ולא יהיה ניתן להפיק את התוצאה האמורה של המכשיר ולהגשים את הייעוד של ממחיר DAC. ניתן לשמוע תוצאות אופטימליות בעזרת תוכן באיכות של CD ומעלה, אשר מאוחסן בצורה הטובה ביותר כמו קובצי FLAC, WAV או ALAC (Mac) lossless PCM,  או לחילופין DSD על פני העדפה של כל אחד.

עם זאת יש הרבה דעות סביב השאלה של  איזו מערכת קידוד עדיפה לעבודה עם DAC אך שווה לבדוק מספר סוגי קבצים ולראות מה ההעדפה האישית של כל אחד בתור חובב מוזיקה. חשוב לזכור שמערכות DAC מגיעות במגוון רמות משתנות ומציעות מגוון אפשרויות קלט ופונקציות, לכן יהיה עליכם לחשוב על האופן שבו תרצו להשתמש בממיר זה, ולקחת בחשבון את העלות שאתם מוכנים להשקיע.  

יש ממירי DAC שמציעים ניידות ונוחות במחיר סביר, הם משתנים בגודלם בין משהו שאינו גדול כמו כבל USB סטנדרטי או יחידות בגודל שיכול להיכנס לכיס. לעתים קרובות מה שיש במחשב האישי שלכם יספיק אך אם יש צורך להגביר את האיכות ניתן לחבר מערכת DAC נפרדת לאוזניות ולרמקולים אך לשמור על חיבור פשוט ולא מורכב ומסובך מידי. כמו כן, ממירי DAC יכולים להיות ניידים בגלל גודלם וניתן ללכת איתם מהבית לעבודה, לרכב וכאלה. כלומר כל עוד החיבור הוא פשוט כמו חיבור USB יהיה ניתן להשתמש בו בכל מכשיר, וזאת בתנאי שהקובץ הדיגיטלי המתנגן יהיה מספיק כבד ואיכותי מספיק כדי שמערכת DAC  תבצע את יעודה בצורה הטובה והמלאה ביותר.

בנוסף, יש מערכות DAC אשר נועדו לעבוד כחלק ממערכת שמע ביתית גדולה יותר, אלו יהיו ניידות פחות כיוון שהן מכילות שקעים ואלמנטים נוספים. עם זאת, הן יאפשרו תמיכה במגוון המלא של פורמטים של מוזיקה ברזולוציה גבוהה, לדוגמה, הן יציעו קישוריות Bluetooth לזרימה אלחוטית מהטלפון החכם או מהטאבלט. חלק ממערכות DAC אלה יכללו אפילו גם בקרת עוצמת קול, כך שהן יכולות לשמש גם כמגבר.

ממירי DAC מובילים לשנת 2018

כיום ישנה בשוק כמות לא מבוטלת של ממירים מצוינים, כאלה שמספקים פונקציונליות חכמה ואת התמורה הטובה ביותר לכסף שלכם. התקציב במקרים רבים קובע את האיכות במידה מסוימת ולכן ניתן לדרג את המכשירים מהמחיר הנמוך למחיר הגבוה וכדי לבדוק מה ניתן להשיג בכל אחת מהרמות הנזכרות לעיל. עם זאת חשוב שהמכשיר יהיה בעל המפרט הטכני הטוב ביותר, וחשוב שיהיו לו התכונות הטובות ביותר עבור טווח המחירים המוצע, תוך אבחנה של איכות, רכיבים פנימיים, קישוריות חיצונית ועוד. בגלל ששדרוג DAC יכול לעשות פלאים עבור מערכת השמע שלכם מומלץ לעשות זאת ולאפשר לעצמכם ליהנות ממוזיקה באיכות גבוהה במיוחד.

  • ממיר DAC ברמה בסיסית – ממיר זה הנו ממיר שמאפשר בקרה דיגיטלית וקצב בדגימה המרבי שלו הוא 24 סיביות / 96kHz , הוא אינו יכול להשמיע DSD אבל היתרון שלו הוא שהוא קטן בגודל והשמע איכותי יחסי. מדובר על ממיר DAC שעולה כמה עשרות דולרים, לעומת מאות דולרים בממירי DAC מתקדמים ואיכותיים יותר.
  • ממיר DAC ברמה בינונית – ממחיר DAC ברמה בינונית יוכל לבצע עבודה טובה מאוד על הצלילים שניתן יהיה להפיק מהקבצים שלכם ולא שהוא הבסיסי ביותר ומחירו בהתאם (כמה מאות דולרים), הביצוע יהיה עדיין טוב בהרבה ממירי DAC המובנים במכשירים הסטנדרטיים. קצב הדגימה המרבי יהיה 24 סיביות/352 קילו-הרץ. הממיר ותפעולו יהיה קל להפליא וחווית המשתמש פשוטה ונוחה. עם זאת אין הרבה אפשרויות כמו בממירים מתקדמים יותר.
  • ממיר DAC ברמה בינונית משודרגת – ממירי DAC ברמה בינונית משודרגת יכילו מרכיבים פנימיים כמו מגבר אוזניות, המאפשר להגביר ולשדרג את השמע המתקבל מהקובץ בדרך לאוזניות. כמובן חשוב שהאוזניות עצמן יהיו איכותיות ויוכלו להתמודד עם מה שהמגבר וממיר ה-DAC מאפשרים. קצב הדגימה המרבי של ממיר DAC ברמה בסיסית יהיה 32 סיביות/192 קילו-הרץ, הצליל והפונקציונליות יהיו מצוינים אך ההפעלה יכולה להיות מסובכת. כלומר בממירי DAC בסיסיים יש למקד את הצליל, החיבור הוא ישיר עם המגבר, והמערכת יכולה להיות יותר מורכבת מאשר במערכות DAC בעלויות גבוהות יותר.
  • ממיר DAC ברמה גבוהה – האפשרות הנוספת היא לרכוש ממיר DAC ברמה גבוהה בעל קצב דגימה מרבי טוב יותר, 32 סיביות/768 קילו-הרץ. כמו כן בממיר המשודרג יכולת הניידות גבוהה יותר, העיצוב ייחודי יותר וכך גם חיי הסוללה שמאפשרת את הניידות. מלבד זאת, ממירDAC  באיכות גבוהה יכול להתמודד עם כל סוגי האוזניות ומספק תוצאות מרשימות באיכותו.
  • ממיר DAC ברמה גבוהה ביותר – מדובר על ממיר DAC איכותי ומרשים, ברמה הגבוהה ביותר בשוק והינו אמור להיות מסוגל לפעול בשיתוף עם מגבר אוזניות, DSD וקצב הדגימה המרבי שלו הוא 24 סיביות/384kHz . מדובר על מערכת DAC יציבה בעלת מגוון טוב של תכונות כמו חיבור למגוון רחב של מגברים, פונקציונליות מלאה ושליטה מרחוק.  

ממירי DAC ניידים – הבחירה הטובה ביותר

ממירי DAC נחשבים לממירים מצוינים משום שהם גם מנגנים אודיו באיכות גבוהה והם גם ניידים. האיכות הגבוהה שממירי DAC היא פורצת דרך והופכת את הממירים למוצר חובה לכל מי שחובב מוזיקה. היתרון הגדול של ממירי DAC הוא שהם יכולים לנוע יחד עם האדם בכל מקום, בין אם מדובר בנסיעה ברכב, בהליכה ברחוב או סתם בביקור אצל חברים או משפחה. ממירי DAC מאפשרים האזנה למוזיקה איכותית ללא הגבלה של מכשירים אלקטרוניים כמו מגברים, רמקולים, רסיברים וכדומה ולמעשה, מאפשרים להאזין למוזיקה ברמה מקצועית ומלאה דרך כל מכשיר שיש לו חיבור USB.

מהי התועלת שמספקים ממירי אודיו מדיגיטל לאנלוג לחובבי המוזיקה?

ממיר DAC הנו ממיר שעושה עבודה חשובה מאוד לחובבי המוזיקה ומאפשר להם למעשה להיות הגשר שמחבר בין הקובץ לבין מה שמפעיל אותו ומה שמשמיע אותו. הדבר יכול לספק להם את האפשרות לשמוע מוזיקה ברמה גבוהה מאוד, מה שיכול לסייע להתמקצעות מוזיקלית, לחוויה טובה ומרשימה יותר מהאזנה למוזיקה וכן שימוש במוזיקה בצורה מקצועית.

  • איכות גבוהה של שמע – כמעט שאין מכשירים שיכולים לאפשר לנגן מוזיקה באיכות גבוהה כל כך. אנשים שמשתמשים בטלפון חכם יכולים ליהנות משמע ברמה גבוהה, אך ללא ממיר DAC  מתוחכם וטוב לא יהיה ניתן להגיע לרמה של משתמשי ממיר DAC. מי שהאיכות של המוזיקה משמעותית עבורו יופתע לשמוע את כל המורכבויות, הפרטים והשכבות שיש בשמע כאשר מפעיל אותו באמצעות ממיר מדיגיטל לאנלוג.  באופן זה חובב המוזיקה יכול ליהנות יותר בצורה משמעותית מאשר אם היה מאזין למוזיקה דרך טלפון נייד או מחשב אישי.
  • להבין את המוזיקה טוב יותר – ממיר DAC יכול לסייע רבות למי שהחליט להפוך את כל מה שקשור למוזיקה למקצוע. הסיבה היא שהממירים מדיגיטל לאנלוג מאפשרים לשמוע את האודיו ברזולוציות הכי גבוהות שיש. כך ניתן להבין ממה המוזיקה מורכבת, איך עשו אותה, כיצד הקליטו אותה ואיך היא צריכה להישמע בסופו של דבר, כלומר מה התוצאה שצריכה להתקבל. ממיר DAC מאפשרים האזנה למוצר המוגמר באיכותו הטובה ביותר ובגלל זה, מי שרוצה לעסוק במוזיקה יוכל לפתח שמיעה מוזיקלית מקצועית כדי שיוכל ליצור מוזיקה איכותית.
  • שימוש במוזיקה לצרכים מקצועיים – כאשר מאזינים לקובצי אודיו ברזולוציה גבוהה דרך ממירי DAC מזהים שינויים ומקצבים בצורה הטובה ביותר. על כן, מי שעושה שימוש מקצועי במוזיקה כמו למשל בעריכת וידאו, יוכל ליהנות משמיעה של הפרטים הקטנים ולהתאים את השמע למה שרואים. הדיוק יהיה מרשים ויוכל להביא את היצירה לרמה הגבוהה ביותר שלה. בגלל שממירים אלו מאפשרים לנגן את קובץ האודיו בצורה כזו, יהיה ניתן לזהות מה השפה של השיר, מתי הקצב נהיה מהיר, מתי איטי, מתי הטון משתנה, מתי יש חזרתיות וכיוצא בזה.  
  • עוצמת השמע –  ממיר DAC יכול להפוך את השמע לעוצמתי ביותר מכיוון שהוא מנתק את התלות מהמכשיר עצמו. זאת יכול להיות רלוונטי מאוד למי שמעוניין להגביר את היכולות של המשכירים שלו ולחסוך בהוצאות של אוזניות או רמקולים טובים. על ידי שימוש בממיר DAC ניתן יהיה לבצע עבודה של הגברת השמע וליהנות ממוזיקה איכותית בעוצמה גבוהה. כך ניתן גם להשתמש בממיר לצרכים מקצועיים כמו באולפן הקלטות לדוגמה או כמו באירועים עבור תקליטנים או עובדי הגברה בהצגות והופעות. לאנשים פרטיים וחובבי מוזיקה ממיר DAC יכול לעשות את ההבדל בין השמעת מוזיקה בעוצמה גבוהה להשמעת מוזיקה ברמה שמאפשרת מסיבה איכותית בבית, המרפסת או באוויר הפתוח וכן חוויה אישית של שמיעת מוזיקה בעוצמה גבוהה דרך אוזניות למשל.
  • ניצול הפוטנציאל של המכשירים השונים – התועלת הגדולה של ממירי DAC הוא האפשרות שהם מעניקים לשדרג למעשה או למצות את הפוטנציאל של המכשירים המנגנים את הקבצים הדיגיטליים במלואם. הממיר, בכך שהופך את הקובץ הדיגיטלי לאנלוגי, מאפשר למכשירים שונים לנגן קבצים דיגיטליים כבדים ואיכותיים ומאפשר מגברים, אוזניות ורמקולים לנגן זאת בצורה הטובה ביותר תוך כדי שימוש בכל התכונות של האוזניות או המגבר. למעשה, אם אתם חובבי מוזיקה ויש ברשותכם רמקולים מעולים ואוזניות ברמה גבוהה ונגני מוזיקה מצוינים תתפלאו לגלות לאיזה רמה גבוהה ולאיזה רזולוציה תוכלו להגיע בשימוש בממיר "DAP" לצורך האזנה למוזיקה.

יצרנים מוכרים המוכרים ממירי DAC

חברת Benchmark

חברת Benchmark הנה חברה מוכרת וידועה בכל מה שנוגע למכשירי אודיו ומוצרי שמע ולכן ממירי DAC נחשבים למוצר מוביל בחברה. כמו כן, חברת Benchmark נחשב בראש הרשימה של החברות שמייצרות ממירים אלו אשר מספקים ביצועי המרה מדהימים, מוצרים מעוצבים ברמה גבוהה ויכולות DAC מרשימות. בנוסף, החברה מייצרת מגוון רחב של ממירים, מה שמאפשר רמות שונות של טווחי מחירים.

חברת Resonessence

חברת Resonessence הנה חברה לא מאוד מוכרת אבל בהחלט ראויים להיות חלק מהמשחק ומהתעשייה של מוצרי אודיו משוכללים. החברה מייצרת ממירי DAC  שמהווים שילוב מושלם של ערך תמורת כסף ופונקציונליות.  החברה מציגה ממירים עם ארכיטקטורה משודרגת, מצב צריכת חשמל נמוך ומסננים.

חברת FIIO

חברת FIIO נמצאת בסין אבל יש לה סניפים בכל העולם והיא נחשבת לפורצת דרך בכל מה שקשור למוצרי אודיו דיגיטליים. החברה הוקמה בשנת 2007 ומתמחה במחקר ויצור של מוצרים לתעשיית המוזיקה והאודיו. החברה משווקת מגוון של ממירי DAC, נגני מוזיקה "DAP", מגברי אוזניות ועוד מוצרי אודיו שונים שנועדו לשפר את איכות השמע בעולם המוזיקה המקצועי וגם עבור חובבי המוזיקה.

לסיכום, ממירי DAC נועדו בראש ובראשונה כדי לענות על צורך של חובבי מוזיקה מושבעים שרוצים לשמוע את המוזיקה שלהם בצורה שהכי קרובה למקור ועל כן, אלו ימצאו אותם מועילים ביותר.

הצג כ- גריד תצוגה רשימה

10 פריטים

לכל עמוד
הגדר מיון בסדר יורד
הצג כ- גריד תצוגה רשימה

10 פריטים

לכל עמוד
הגדר מיון בסדר יורד
whatsapp